20 Ocak 2010 Çarşamba

Oya Baydar - Hiçbiryer'e Dönüş

"Yeni bir ülke bulamazsın
Başka bir deniz bulamazsın
Bu şehir arkandan gelecek
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda
Başka bir şey umma" 


Kavafis'in Şehir isimli şiiriyle başlıyor ''Hiçbiryer'e Dönüş''. Ben de bu enfes şiiri notalarla buluşturan, pek sevdiğim Ezginin Günlüğü eşliğinde, yazmaya başlıyorum.


Doğduğumuz yeri niye severiz? Başka şansımız yoktur galiba; içine doğarız doğduğumuz yerin çünkü. Bir kadın ve bir erkek bizden habersiz, izinsiz karar vermiştir bizi o coğrafyaya getirmeye. Getirdikten sonra da "oralı olma" hali, o kimlik yapışır kalır üstümüze. Biz istesekte, istemesekte... Çaresiz severiz. Ancak bazen öyle şeyler olur ki, kendilerine sorulmadan o coğrafyaya getirilenler, yine kendilerinden habersiz, izinsiz, zorla o topraklardan sürülürler, koparılırlar. Tabii bu sefer başka bir karar merci tarafından... 


Sürgündekilerin öyküsü ''Hiçbiryer'e Dönüş''. Sürgünden geri dönenlerin... Daha doğrusu geri döndüğünü zannedenlerin... Evet, fiziksel olarak doğdukları, büyüdükleri, kavga ettikleri ve sonunda "özenle" sürüldükleri yerdedirler tekrar. Ancak, yıllar boyu mekanda yaşadıkları sürgün artık başka bir şeye, zamanda yaşanan bir sürgüne dönüşür. Bu kez, geçmişlerinden de sürüldüklerinin farkına varırlar. Geçmişlerinin peşinden gitmeleri para etmez. Dönüp dolaşıp aynı şehre gelmişlerdir sonunda. Aynı sokaklarda dolaşmışlardır yine.


Ammaaa,


"Dönülen her şey hiçbir şey, her kişi hiç kimse, her yer hiçbir yerdir" artık Oya Baydar'ın yazdığı gibi. 


"Geri dönüş" mümkün değildir. Başka bir şey umma! Başka şey umma!


Can Yayınları, 2008
Oya Baydar
1940 -

2 yorum:

  1. Çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler. Lİsteme aldım. Bu arada geçtiğimiz haftasonu Satranç'ı okudum ve hayran kaldım. Bir kez daha teşekkür, ufkumu genişlettiğiniz için :)

    YanıtlaSil
  2. Hicbiryer'e Dönüs Oya Baydar'in okudugum ilk kitabi Sicak Külleri Kaldi gibi bir roman degil kurgu bakimindan. Ama, bence yine basarili bir "insanlik hali" aktarimi. Tavsiye ederim.

    Sevindim Satranc'i okumaniza ve sevmenize. Hiclikle cevrelenmis, kusatilmis bir insani cok iyi anlatan bir roman Satranc. Stefan Zweig'in diger kitaplari da okunmaya deger. Listemde Amok Kosucusu isimli, ortak izlegi intihar olan öykülerden olusmus kitabi var.

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails