18 Mart 2010 Perşembe

Hıfzı Topuz - Başın Öne Eğilmesin: Sabahattin Ali'nin Romanı

"Bir gün kadrim bilinirse
İsmim ağza alınırsa
Yerim soran bulunursa
Benim meskenim dağlardır"


Ne güzel bir fotoğraf değil mi? Ağzından hiç eksik etmediği piposuyla Sabahattin Ali ve kızı Filiz Ali... Oysa Filiz Ali'nin doğumundan (1937), Sabahattin Ali'nin katledilişine (1948) kadar geçen 11 yıl boyunca pek az yaşanmış, gerçekleşmiş bir birliktelik bu. Hapiste harcanmış ya da saklanarak geçirilmiş günler hep ayrı bırakmış Sabahattin Ali'yi ailesinden. Oysa tek isteği, mücadelesi ülkesinde daha onurlu, daha güzel bir hayatın zeminini hazırlamaktı. Şöyle soruyor "Ali Baba" dergisinde yayımlanan "Ne Zor Şeymiş" başlıklı yazısında:


"Çalmadan, çırpmadan, bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?"


Maalesef hala öyle!


Güçlü bir yazar aynı zamanda önemli bir siyasal kişilik olan Sabahattin Ali'nin hayatını bulacaksınız bu romanda. Aşklarını, dostluklarını, siyasi fikirlerinin nasıl şekillendiğini, kamyon macerasını, şiirlerini, öykü ve romanlarını, bazı yazılarını... Ve elbette katledilişinin önünde duran sır perdesini...


Şunu da ilave etmekte yarar var. Bir yazarın her yapıtı kendi dünyasinin bir yansımasıdır. Anlattığı her hikayede kendinden bir parça ya da kendi hikayesi saklıdır. Yaşam öyküleri, verdikleri röportajlar, yazdıkları yazılar, okuduğunuz ya da okuyacağınız kitaplarını daha farklı değerlendirmenizi sağlar. İşte bu yüzden, ilerde yapacağınız Sabahattin Ali okumalarına kuvvetli bir ışık tutacaktır bu roman.


Remzi Kitabevi, 2007
Hıfzı Topuz
1923 - 

1 yorum:

  1. Okurken beni hüzünlendiren bir kitaptır.Keşke yaşasaydı da daha çok yazsaydı.

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails