9 Ağustos 2010 Pazartesi

Selçuk Altun - Senelerce Senelerce Evveldi

"Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir" ile mütevazi kitaplığıma adım attı Selçuk Altun. Bu kitabi devasa bir kütüphaneye ya da bir sanat galerisine benzetmiş, ufuk açıcı bulmuştum. "Senelerce Senelerce Evveldi" de bu bakımdan lezzetli. Bu sefer koskoca bir müzik arşivindesiniz sanki. Özellikle klasik müziğe tutkun biriyseniz mest olabilirsiniz.

Ancak, kafama takılan birkaç sey var... "Senelerce Senelerce Evveldi" okuduğum ikinci kitabi Selçuk Altun'un. Çok iyi bir kitap okuru ve kendi deyimiyle bir kitapçoksever. Bunda çoğumuz hemfikirdir herhalde. İyi, hoş ama bir yazar olarak kendisi nerede? Hep aynı şeyi,  aynı kurguyla mı yazar? Yine altı kuru keyfi yerinde bir varsıl beyzade, bir şeylerin peşinde, bir şeyler arıyor sürekli. Yanında da garnitür niyetine, ufuk genişletici ve merak arttırıcı  olduğunu kesinlikle kabul ettiğim engin bir edebiyat, müzik, modern sanat bilgisi... Bütün kitapları bundan mı ibarettir?

Bir de kahramanımız kiminle konuşsa kiminle karşılaşsa, o kişi her kimse hemen hayat hikayesini anlatmaya başlıyor. Sanki beyzademizle karşılaşan herkes ona içini dökme ihtiyacı içinde kıvranıyor. Konuştuğu herkesin hayatı da fırtınalı her ne hikmetse. Bu ne kadar gerçek? Yoksa tesadüf mü? Tesadüf deyip geçilebilir mi? "Tesadüflerin hayatımızdaki yeri" bu kadar sömürülmeli mi? Tadında tesadüf çoğu zaman romana, hikayeye renk katar, heyecanı arttırır. Ancak, Austervari tesadüflerle romanımı öreyim derken, göz çıkarmanın anlamı var mı?

Son birkaç söz: Hani kimi kitaplar ya da filmler vardır, izlediğinizde ya da okuduğunuzda keyifli anlar yaşarsınız. Fakat, üstünden biraz zaman geçince, hakkında birkaç soru sorsalar aklınızda çok da fazla bir şey kalmadığının farkına varırsınız. Galiba benim için Selçuk Altun romanları böyle olma yolunda maalesef.

Yine de Sırça Fanus, Therese Raquin ve Deniz lanetli üçlüsünün yarattığı karabasanı dağıttığı için bana iyi geldi...

Sel Yayıncılık, 2008 (1. Basım)
Selçuk Altun
1950 -

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails