29 Aralık 2010 Çarşamba

Hidayet Karakuş - Şeytan Minareleri

"Ateş ne kadar korkutucu olsa da küller, varlıktan kalan bir izdir. Ateşten her zaman arta kalan bir şey vardır."


Hidayet Karakuş, 2 Temmuz 1993'te Sivas cehenneminden sağ kurtulmayı başaranlardan. Daha önce "Ateş Mektupları" ismini verdiğşiir kitabında yansıtmış yangından artakalan külleri. "Şeytan Minareleri" de gövdede ve ruhlarda açılmış onulmaz yaraları, yazarak sağaltmanın bir başka yoluİçinde birike birike katmerleşen yangının izlerinin bir başka anlatım biçimiyle dışavurumu...


Şeytan Minareleri'nde bir 'masalcı'mız var ya da Beybaba. Meskeni İzmir'in Kemeraltı'sı. Bazen Kestane Pazarı'nda, bazen Salepçioğlu'nda, bazen Kızlarağası Hanı'nda... Ya da Havra Sokağı'nda... En çok da hikayelerini anlattığı Meserret'te. 


"Önce Meserret'e gidiyor ama sonrasını kendisi de bilmezmiş. Her gün bir kahvede konaklar, nargilesini, kahvesini içer, derin derin düşünür; bir zaman sonra başlarmış anlatmaya."


Sivas kıyımı, bu kıyımın insanlar üzerindeki etkileri bir aşk öyküsünü çevreleyerek, 'masalcı'nın ağzında dilleniyor.


Romanı okurken bir yandan da Sivas Katliamı ile ilgili birkaç belgesel seyrettim. O kara güne geri gitmeyi, o yangının yeniden gözlerimin önüne gelmesini istedim. Şeytan Minareleri'ni de okuduktan sonra düşünüyorum da, artık o metreler boyu alevlerden ziyade, bir mızıka sesi ulaşacak kulaklarıma, Sivas dendiğinde. Kapana kısılmış insanlar tek yürek, tek yumruk olmuşlar, karikatürist Asaf Koçak'ın mızıkasından çıkan nağmelerle bekliyorlar ölümü. 


"...bir mızıkadan yayılan bir ezgi, kalabalığın uğultusunda eriyor; o küçük ezgi, çorakta buldugu kayadeliğinde yaşamaya çalısan bir yeşil ot kadar zavallı geliyordu. Türküye tutunmaya çalışan insanlarıçaresiz bir çabası... Kalabalığın haykırışlarına inat incecik, umutla bir parlayıp bir kayboldu; binlerce kişinin hoyrat bağırışlarının altında ezildi yok oldu türkü. Merdivendekilerin vasiyetine dönüştü, gök boşluğuna asıldı..."
 
Cumhuriyet Kitapları, 2009 (1. Basım)


Hidayet Karakuş
1946 - 
Asaf Koçak
1958 - 1993

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails