10 Aralık 2010 Cuma

Jorge Amado - Mucizeler Dükkanı

"Üstat Arkanjo melezlerin
okuma bildiğini söylemeye
cüret etti.
Ah! Ne garip iddia"

"Melezdir bizim yüzümüz, sizin yüzünüz."

Tarçın Kokulu Kız kadar hızlı akmamış olsa da sayfalar, "Mucizeler Dükkanı" bir başyapıt! Jorge Amado beni yine Bahia bölgesinin baş şehri Salvador'un sokaklarına götürdü. Bu sefer melez Pedro Arkanjo'nun takibindeydim. Onun gezintilerinin, sohbetlerinin, aşk kaçamaklarının ve hepsinden önemlisi kendi insanlarını, yöresini anlattığı, en yakın arkadaşı, yoldaşı, mucizeleri resmederek hayatını kazanan ve atölyesine "Mucizeler Dükkanı" ismini veren Lidio Corro'nun bastığı dört kitabının... "Bahia'da Halk Yaşamı", "Bahia Geleneklerinde Afrika Etkileri", "Bahialı Ailelerde Melezlişe İlişkin Notlar" ve "Bahia'da Yemek Sanatı, Kökenleri ve İlkeleri".


"Mucizeler Dükkanı", Bahialı melezlerin hikayesi aslında. Onların zengin kültürleri, onulmaz fakirlikleri ve Arkanjo önderliğinde, ırkçılığa karşı yürekli mücadeleleri... Kültürlerini, dinlerini (Kandomble) kabul ettirme savaşları... Arkanjo'nun 1900'lü yıllarin başından ölümüne kadar geçen süre boyunca derdi hep ırkçılıkk, melezlerin refahı, özgürleşmeleri olur. Onun görüşlerine göre Brezilaya'nın yüzü melezdir, kültürü melezdir. Ari ırk diye bir olgunun varlığı söz konusu bile olamaz. Ancak, bu görüşler büyük sorunları da beraberinde getirir. Önce festaları yasaklanır, sonra da ırklar arası evlilik şiddetle cezalandırılma noktasına gelir. Melezler hayvanlar kadar değer görmez! İste böyle kafatasçı bir zihniyet dünyasının baskın olduğu koşullar altında Arkanjo, kitaplarını basmak, melez kültürünü anlatmak için çırpınır durur. Gerçek bir kahramandır o!


Beni Arkanjo kadar - kimi zaman ondan daha fazla - Lidio Corro etkiledi. Özellikle de yaptığı iş. Düşünsenize mucizeleri resmettiğinizi... Biri size geliyor ve yaşdığını iddia ettiği mucizeyi dillendiriyor. Siz de renklendiriyorsunuz o mucizeyi tuvalinizde.


"Mucizeler Dükkanı", aynı zamanda kültürel öğelerle dolu bir kitap. Kandomble dinine özgü seremoniler, danslar, kapuera gösterileri, Bahia'nın terminolojisi... Yazının başında geçen "sayfaların hızlı akmaması" sorununun da sorumlusu sanırımm bu terminoloji. Neyse ki küçük bir sözlük eklenmiş kitabın arkasına ve Kandomble dinine ilişkin bir önsöz mevcut. Önsözü okuyup başlıyorsunuz romana zaten ve ara sıra da sözlüğü yoklayıp yolunuza devam ediyorsunuz.

Bu sene okuduğum en iyi kitaplardan biriydi!


Can Yayınları, 2008 (1. Basım)


Jorge Amado 
1912 - 2001

4 yorum:

 1. yepyeni bir yer görmüş gibi oluyorum bu kitapları okuyunca..

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle! Gitmis kadar oluyor insan bazen...

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel yazmışsın, Marquez'in anlatımı işte böyle betimlenir :) Neden bloguna izleyici olamıyoruz, keşke onu da yapsan; her yazdığından daha rahat haberdar oluruz.

  YanıtlaSil
 4. Tesekkür ederim. COk saglam bir kitapti!
  Ekledim gadget'i bu arada, izleyici olabilirsin.

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails