28 Ocak 2011 Cuma

Oğuz Atay - Korkuyu Beklerken

Şimdi öykücü Oğuz Atay ile buluşma vakti. 8 öyküden oluşuyor Korkuyu Beklerken. İçlerinde en beğendiklerim Beyaz Mantolu Adam, Unutulan ve kitaba da ismini veren Korkuyu Beklerken. Üçünün de ortak bir özelligi vardır: yoğun biçimde 'kafkaesk'dir her biri. Oğuz Atay'ın en sevdigi yazarlardan birinin Kafka olduğunu hatırlarsak, normaldır bu. Zaten Tutunamayanlar'ın Selim'ine şöyle dedirten de kendisidir:

"İnsan Kafka'yı okuyamazsa bitiktir işi."

Beyaz Mantolu Adam şu cümleyle başlar:

"Kalabalık bir topluluk içindeydi. Başarısızdı. Parası yoktu."

Uzun, beyaz bir kadın mantosunun içinde dolaşan, hiç konuşmayan, ayrıksı bir tip. Bir tutunamayan... Bu mantoyu satın almak ve öykünün sonunda ölüme gitmek dışında her eylemi kendi isteği dışında. Örnegin, dilencilik, hamallık, gömlek satıcılığı... Hele vitrin mankenliği yaptı(rıldı)ğı bir sahne vardır ki okunması elzemdir. 

Unutulan ise kafkaesk olmasının yanı sıra, içinde sürrealist öğeler barındırır. Sarsıcı ve bence mükemmel bir öyküdür. Bir kadındır baş kişisi. Tavan arasına çıkar eski kitaplarına bakmak için kadın. Eski sevgilisinin bedeniyle karşılaşır orada. Ölüye benziyordur ama, sanki tavan arasındaki her şeyin kaderi neyse onu yaşıiyordur; terk edilmiş eşyalardan biri gibidir. Bir gün tavan arasına çıkan bu eski sevgili bir daha aşağıya inmemiştir. Kadın ise yaşam telaşı içinde unutup gitmistir onu ve şöyle bir cümleyle kapanır öykü:

"Seni çok mu yalnız bıraktılar sevgilim?" der kadın.

Korkuyu Beklerken'in baş kişisi de yine yaşadığı topluma yabancılaşmış, ayrıksı, her şeyden korkan bir tiptir. Birgün anlaşılmayan bir dilde yazılmış bir mektup alır:

"Morde ratesden,
Esur tinda serg! Teslarom portog tis ugor anteler, ferto tagan ugotahenc metoy-doscent zist. Norgunk!
UBOR-METENGA"

Daha sonra ölü bir dilde yazıldığı ortaya çıkar bu mektubun ve evden dışarı kesinlikle çıkmamasını istiyorlardır ondan tehditvari bir dille. O da uygular bu emri. Korkuyu bekler evinde günlerce...

İletişim Yayınları, 2010 (29. Basım)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails