22 Ocak 2011 Cumartesi

Oğuz Atay - Tehlikeli Oyunlar

"... üç yanı denizlerle çevrilmiş olan ülkemizin..." "İki buçuk yanıdır, oğlum Salim." Salim, iki numara tıraşlı kocaman başını kaldırdı: "O ne demek oluyor Hikmet Amca?" "Güney sınırlarımızın yarısı karadır da ondan." " Yapma Hikmet Amca; öğretmen kızar böyle şeylere." Kızmaz oğlum; gerçeklere kızılmaz." ... "Gerçek nedir Hikmet Amca?" "Alıştırma defterini çıkar da yazdıralım; gerçekler havada kaybolmasın." ... "Gerçek, iki nokta üst üste koydun mu?" "Koydum Hikmet Amca. Büyük harfle başlanıyor, degil mi?" "Hepsini büyük harfle yazsaydın. Gerçeğin de soluna çiçek yapma sakın." "Bu sayfada yok zaten." "İyi. Yaz bakalım: Gerçek, başkalarının bize uygulamaya çalıştığı tatsız bir ölçüdür." "Birimi var mı Hikmet Amca?" "Birimi insandır." Salim kalemin mavi tarafını ağzına soktu, ucunu ıslattı, insanın altını çizdi."
Oğuz Atay / Tehlikeli Oyunlar s. 108-109

Dudakta donup kalan tebessüm... Tutunamayanlar'da da aynısı başıma gelmişti sıklıkla. Oğuz Atay'ın o keskin, değişik mizah anlayışının etkileri, vücudunuzda karşılığını buluyor; ağzınız iki yana doğru açılıveriyor. Derken öyle bir cümleyle göz göze geliyorsunuz ki aptal bir suratla kalıveriyorsunuz ortada birden. Kahkaha atmaya davranmışken umutsuzluğu, çaresizliği hissediyorsunuz. Hikmet yanınızda olsa, bu halinizi görüp en içten "Ha-ha"larından birini gönderirdi size herhalde.

Tehlikeli Oyunlar'ın tutunamayanı Hikmet Benol. O da vaktiyle kendine önemli misyonlar yüklemiş, ancak, tutunamamanın tarihini yazmış bir tutunamayan. 'Dönüşüm muhteşem olacak' şarkısı eşliğinde, - kendi deyimiyle - bir 'gecekondu'ya kapağı atar Hikmet. Büyük bir oyun yazacaktır.  Zaten ülkemiz de onun gözünde büyük bir oyun yeri değil midir? Ama, sürekli erteler bu oyunu; hiçbir şeyin sonunu doğru düzgün getiremediği gibi bunun da altından kalkamaz. Onun yerine kendi oyunlarını gerçekmiş gibi yaşamaya başlar. Oynadığı tehlikeli oyunlar da onu kaçınılmaz sona doğru sürükler. İntıharı da oynadığı oyunların bir parçası, sonucudur. Ölerek ölümsüzleşmek ister bütün Oğuz Atay tutunamayanları gibi...

Tutunamayanlar ile aldığınız narkoz yetmedi mi? O zaman hemen bir doz "Tehlikeli Oyunlar" verelim damardan...


İletişim Yayınları, 2010 (27. Basım)
Oğuz Atay
1934 1977

1 yorum:

  1. Kitabı yeni okudum. En güzel yerlerinden birisini alıntılamışsınız gerçekten ve tam da dediğiniz gibi insan güleceğim derken aptal bir suratla kalakalıyor. Oğuz Atay, büyük yazar.

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails