6 Ekim 2011 Perşembe

Carlos Fuentes - Laura Diaz'lı Yıllar

"Dünyanın en iyi roman yazarları büyükannelerimizdir. Bu romanın temelini oluşturan anıları onlara borçluyum."
Laura Diaz'lı Yıllar / Carlos Fuentes s. 503

Böyle yazıyor Carlos Fuentes, "Laura Diaz'lı Yıllar"'ın sonuna iliştirdiği 'Gönül Borcu' kısmında. Büyükannelerin iyi birer hikaye anlatıcısı oldukları su götürmez. İyi romancılar da hem 'iyi' hikayeleri hem de hikayeleri 'iyi' - zamanı gelince çarpıcı bir biçimde su yüzüne çıkarmak koşuluyla - biriktirebilenlerden çıkıyor.  Bu bağlamda Carlos Fuentes'in Meksika'nın yaşayan en özgün 'toplayıcı'larından ya da 'hikaye avcı'larından biri oldugunu iddia etmek hiç de yanlış olmaz.

Büyükannelerinden kalanlarla, biriktirdikleriyle 20. yüzyıl Meksika'sını gözler önüne seriyor Carlos Fuentes. Bunu da bir kadın kahramanın, Laura Diaz'ın aracılığıyla yapıyor. Catemaco'daki çocukluğu, Veracruz'daki ergenlik yılları ve hayatının geri kalanını kapsayan Mexico City... Laura Diaz'ın biyografisi, Fuentes'in aktarmak istediği Meksika tarihinin taşıyıcısı oluyor. 20. yüzyıl Latin Amerika'sına ve özellikle de Meksika'ya ilham veren şöhretler de değiyor Laura Diaz'ın yaşamına. Örneğin Diego Rivera ve Frida Kahlo çifti. Daha çoksa ikincil/edilgen politik şahsiyetlerle karşılaşıyor Laura Diaz. Ancak bu ikincil de olsalar gücün ve iktidarin hep yakınında duran kişiler, devrimleriyle, işçi ayaklanmalarıyla, grevleriyle, darbeleriyle, yasaklamalarıyla tüm 20. yüzyıl Meksika'sını Diaz'ın ayağına getiriyorlar. Bu 100 yıllık koskoca tarih de Fuentes'in hünerli ellerinde destansı bir romana dönüşüyor.

Başka bir tarihin daha tanığı olacaksınız roman boyunca. Hatalar yapan, ihtirasına yenik düşen, kimi zaman yükümlülüklerinden kaçan, ama sonunda yine de kendini bulan, oluşturan ve özgürleştiren bir kadının tarihi bu.

Özetle, hem toplumsal hem de kişisel bir tarih yolculuğuna davet ediyor sizi Carlos Fuentes. Yanınızdaki koltuk da boş kalmıyor yol boyunca. Laura Diaz kendi sonuna kadar eşlik ediyor size...

Can Yayınları, 2001 (1. Basım)
Carlos Fuentes
1928 - 

10 yorum:

 1. Fuentes-Deri Değiştirmek... Laura Diaz'dan sonra iyi gider.

  YanıtlaSil
 2. Deri Degistirmek de bekliyor sirasini. Artemio Cruz'un Ölümü'nden sonra hangi kitabiyla devam etmeliyim Fuentes okumalarina diye düsünüyordum. Yanlis hatirlamiyorsam siz tavsiye etmistiniz Laura Diaz'li Yillar ve Deri Degistirmek'i. Sonuc: Birde bir!

  YanıtlaSil
 3. Küçük bir araştırma yapıverdim. Evet, öyle olmuş. :)
  http://oklapkutuphanesi.blogspot.com/2011/02/subat-ayi-kitaplarim.html

  Kumru ile Kumru hariç okumuşum diğerlerini de. İstikrarlısınız siz de benim gibi. :)

  O değil de... Birkaç gün önce Olasılıksız'ı okumak gibi bir gaflete düştüm, siz yapmadınız değil mi aynısını?

  YanıtlaSil
 4. Sadece siralamada bir sasma olmus. Deri Degistirmek bir sonraki durak olacak artik.

  "Cok satanlar" tuzagina düsüp, yapanlardanim maalesef. Hicbir sey hatirlamiyorum hakkinda.

  Öyle bir reklam kampanyasi yürütüyorlar ki "ben de alayim yahu" halet-i ruhiyesine sokuyorlar insanlari. Kitaplarin 'ticari bir ürün', biz okurlarin da bir 'tüketici' haline getirilisi yapilan. Korkutucu!

  Neyse, ben dersini iyi alanlardanim.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Vasat bir okur tavsiyesiyle eve girmiş bir kitaptı Olasılıksız. (Kitap önermek de ne ukalaca bir şey halbuki, birazdan ben de yapıcam hatta! :) ) Hani bazen olur ya, hafif kitaplar okumak ister insan ve hafif filmler seyretmek. Yorulur da bir şeylerden. Öyle bir anda, bu kadar sözü geçen şey neymiş acaba diyerek aldım elime, suratımı buruşturuyordum bitirdiğimde de. Oluyor bazen böyle, geçiyor da... :)

  Hiç hiç Tom Robbins okudunuz mu? Ya da Michel Tournier, Saramago?

  YanıtlaSil
 7. Saramago begeniyle okudugum yazarlardan biri. Kärlük, Görmek, Ölüm Bir Varmis Bir Yokmus hemen aklima gelenler.

  Tom Robbins ve Michel Tournier'i ise henüz okumadim. Ukalaca kitap önerilerine her zaman kapim acik :)

  YanıtlaSil
 8. Michel Tournier'in "Cuma ya da Pasifik Arafı" adlı kitabını ilerleyen zamanlarda listenizde görürsem ukalalık yapmaya devam ederim öyle ise. :)

  YanıtlaSil
 9. tık tık.
  kitapseverleri dolaşıyorduk da, güzel bir bloga rastladık.
  hangi il olursa olsun, destek ve paylaşımları bekleriz ;)

  http://www.facebook.com/SadeceKitap

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails