11 Ekim 2011 Salı

Yiğit Okur - Yazamadığım Romanın Öyküsü

Başı sonu belli olmayan, bitmek bilmeyen, süslü cümleler beklemeyin Yiğit Okur'dan. 6-7 kelime yazdıktan sonra nokta koymadan rahat edemiyor, kelimelerini biriktirdiği cebinde akrep besliyor sanki şahs-ı muhterem. Oysa bu ardı arkası kesilmeyen kısa cümleler öyle bir tempo kazandırıyor ki yazdıklarına... Buna bir de hikayenin bütününe sinmiş rafine ve ince mizah anlayışını ekleyince, Yiğit Okur'un satır aralarından yükselen kahkahalarının gülüşlerime karıştığı, keyifli bir okuma ortaya çıkıyor her defasında.

Son romanı "Yazamadığım Romanın Öyküsü" de bunlardan biri. Okur'un yıllar önce bir İsviçre gazetesinde gördüğü trajikomik bir habere dayanarak yazmak istediği, yazarken de Avrupa toplumlarının kültürü ile bizim kültürümüz arasındaki kapanmak bilmeyen genis açıyı ironik bir dille aktardığı  romanının öyküsü...

Önce haber neymiş onu okuyalım: 

"Bale şehrinin hayvanat bahçesindeki eşeğe tecavüz eden Türk işçi beraat etti. Yargıç, eşekle cinsel iliskiye girmek, sanığın örf ve adetinde olduğu gerekçesiyle işçinin beraatine karar verdi."
Journal de Geneve

Yiğit Okur 'Bizimki' ismiyle tanıtıyor bu yurdum insanını okurlara. 'Bizimki', ağır geçen askerliğinin sonunda - dayısının davetiyle - İsviçre'de alıyor soluğu. Dilini bilmedigi bu yabancı ortamda var olma mücadelesi verirken, hayvanat bahçesinin güzel eşeği 'Margörit' çıkıyor karşısına. Bastırılmış cinsellik, tıkıldığı yerden öyle bir çıkıyor ki; gelmedik kalmıyor 'Bizimki'nin başına.

Ah günahsız 'Margörit'... Nasıl bir çoraptır bu ördüğün? Çöz çözebilirsen...

Can Yayınları, 2011 (3. Basım)

Yiğit Okur
1934 - 2016

2 yorum:

 1. DR'da görmüştüm bu kitabı. Yazarı daha önce duymamış ve hiçbir kitabını okumamıştım. Kitap arkasında yazarın avukat olduğunu ve öykünün hukuki bir konudan çıktığını okuyunca ilgimi çekti. Çok da beğendim.

  Komik olmasına komik ama bir yandan da trajik. Eşekle cinsel ilişkinin bir Türk geleneği olduğu yargısına varılması dehşet hatta.

  http://birazkitap.blogspot.com/2013/06/yazamadigim-romanin-oykusu.html

  YanıtlaSil
 2. Yigit Okur, rafine mizah anlayisi ve tempolu anlatimiyla sevdigim yazarlardan biri.

  Bunun bir gelenek oldugu yargisina varilmasi dehset olmakla birlikte, yurdum insaninin bastirilmis cinselliginin yol actigi bu tip 'nahos' durumlarin, ülkemizde maalesef yaygin oldugunu da teslim etmemiz gerekiyor.

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails