7 Aralık 2011 Çarşamba

Andre Gide - Kalpazanlar

"Kalpazanlar", bir Paris 'vakayıname'si. Bakalorya sınavına hazırlanan iki lise arkadaşı, Bernard ve Olivier yapıyor açılışı. Bernard'ın evinde bazı gizli mektuplari bulması, gayrı meşru bir çocuk olduğunu öğrenmesi, evden kaçması ve soluğu Olivier'in yanında almasıyla zengin ve bir o kadar kafa karıştırıcı olaylar silsilesi seriliyor gözler önüne. Bernard ve Olivier'in kıvılcımı çakmasıyla başlayan hikaye, çok geçmeden ailelerini, Olivier'in küçük kardeşi George'u, amcası Edouard'ı, Edouard'ın arkadaşı Laura'yı, Olivier'in ağabeyi Vincent'i, Vincent'in arkadaşı Kont Passavant'ı, Passavant'ın sevgilisi Lady Grifitth'i, Edouard'ın okul arkadaşı Victor'u, Victor'un yeğeni Gheri'yi, Laura'nın babasi Vedel'i, Edouard'in piyano öğretmeni Perouse'yi, Perouse'nin torunu Boris'i ve daha nicelerini kapsayacak şekilde genişliyor ve büyüyor. Bu büyük topluluğun üyeleri birer birer ortaya çıktıkça, ateşe bir odun daha atılıyor.

Sayfalarda ilerledikce, tüm bu bahsettiğim karakterlerin birbirleriyle bir şekilde bağlantılı olduğunu görüyorsunuz şaşırarak. Örnevin, kitabin başlarında Edouard, kendini içinde bulunduğu zor durumdan - evlilik dışı ilişki - çekip çıkarmaya calışan arkadaşı Laura'yı ziyaret etmek ve tavsiyelerde bulunmak için Londra'dan Paris'e geliyor. Gelir gelmez öğrendiği ise Laura'nın aşığının yeğeni Vincent olduğu. Bunun gibi birçok bağlantı ya da ilişki açığçıkıyor hikayenin dinmeyen temposu içerisinde ve böyle olunca da girişi, gelişmesi ve sonucu olan bir geleneksel romandan ziyade, hammadesi karmaşık ilişkiler olan, özenle dokunmuş bir kilime benziyor "Kalpazanlar".

Kitabın başlığı akla hemen sahte para basan bir kalpazanlar halkası getirse de - ki kitap da böyle bir olay da var - Andre Gide'nin temel derdi sahtelik ve riyakarlık. Kalpazanlar halkasının ötesinde, meşru olmayan çocukları olan babaları, gizli ilişkileri olan yetişkinleri ve hayatın her yanını kaplamış yapaylıkta gerçeği arayan insanları anlatıyor. Ayrıca bahsettiği insanlar arasındaki her etkileşimin ahlaki yanını da sorguluyor roman boyunca. 


Bitirmeden önce, "Kalpazanlar"'ı okumayı düşünenlere su öneriyi yapmam gerek. Yazdığım gibi birbirleriyle bir şekilde bağlantılı birçok karakter giriyor ve çıkıyor satırlara. Bazen hatırlamak zorlaşabiliyor ve "Bu kimdi?" diye soruyorsunuz kendinize. Ya okurken karakterleri ve ilişkilerini gösteren bir indeks hazırlayın kendi kendinize ya da benim gibi tembelseniz şu hazır olanı kullanın.

Can Yayınları, 2009 (2. Basım)
Andre Gide
1869 - 1951

3 yorum:

  1. şema için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. abı ben daha once bole gırıft bı roman okumamıstım daha once . Kahramanların kım oldugunu unuttum yaa . Ama bu tablo cok yardımcı oldu tskler

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails