11 Ocak 2012 Çarşamba

Kaan Arslanoğlu - Devrimciler

Kaan Arslanoğlu, Sol Haber Portalı'ndaki haftalık yazılarını elimden geldiğince takip ettiğim yazarlarımızdan biri. 1988'de yayımladığı ilk romanı "Devrimciler"'den, geçen sene çıkan "Reenkarnasyon Kulübü"'ne kadar iki elin parmağından fazla roman sunmuş okuyucularına. Sadece romanla yetinmeyip "Futbolun Psikiyatrisi", "Politik Psikiyatri, Yanılmanın Gerçekliği", "Memleketimden Karakter Manzaraları", "Evrim Açısından Devrim" gibi incelemelerle de çıkmış huzura. Yani oldukça üretken bir değerle karşı karşıyayız. Cuma günleri çıkan yazılarını okusam da bahsettiğim kitaplarından hiçbirine değmemişti gözüm. Amcamın tavsiyesine kadar... Ve ardından ilk romanı "Devrimciler" ile yola çıkmaya karar verdim.

"Devrimciler", 80 askeri darbesi sonrasında 'kitle'yi bilinçlendirip tekrar harekete geçirme uğraşındaki bir grup devrimci öğrenciyi taşıyor sayfalara. Bildiri dağıtmak, afiş asmak, duvarlara yazı yazmak gibi masum faaliyetlerden, soygun gibi illegal eylemlere kadar uzanan bir yelpazede ve örgütlülük içerisinde, devrimcilerin birbirleri ve çevreleriyle - aile, apolitik arkadaşlar, polis, işkenceciler, asker vs. - olan ilişkilerini suçlamayan - ki buna benzer birçok kitapta suçlama küfre kadar varır - bir dille aktarıyor Kaan Arslanoğlu. Böyle olunca da yapılan eleştirinin çok daha samimi ve gerçekçi olduğunu söylememe bilmem gerek var mı?


"Dervrimciler"'i özel kılan bir başka yanı da soluksuz okuduğum, aynı zamanda boğazımı da düğümleyen o uzun bölümü. Usta eleştirmenlerimizden Fethi Naci şöyle yazıyor:


"...işkenceyi anlatmakta... Türkçe'de yazılmış hiçbir romanda Kaan Arslanoğlu'nun yazdığı o unutulmaz 73 sayfanın mükemmelliğine rastlamadım."


Gerçekten de hem işkenceye maruz kalanın hem de işkenceyi uygulayanların içinde bulunduğu ruh halini o kadar iyi taşıyor ki sayfalara Kaan Arslanoğlu - ki kendisinin bir psikiyatr olduğunu hemen belirteyim - 73 sayfa boyunca, içinize oturan yumru büyüyor, büyüyor, büyüyor. Soluğunuzu kesene kadar... İlk Erdal Öz'ün "Yaralısın" isimli romanında tanışmıştım bu hisle ve şimdi Kaan Arslanoğlu aynı etkiyi yarattı tüm benliğimde. Artık bitsin istedim Bedri gibi:


"Bu ne kadar devam eder? Bırakacaklar sonunda. Her şeyin bir sonu vardır. Bu acının da bir sonu olacak. Ya bayılırım, ya bırakırlar. Dayan biraz."


Teşekkürler amcacığım!


Ithaki Yayınları, 2006 (1. Basım)

Kaan Arslanoğlu
1959 - 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails