11 Ekim 2012 Perşembe

İlya Ehrenburg - Paris Düşerken

"Paris Düşerken", İlya Ehrenburg'un görkemli üçlemesinin ilk kitabı. "Fırtına" ile akışını sürdüren, "Dipten Gelen Dalga" ile de denizle buluşan bir nehir romanın kaynağı...

Savaş çanlarının yavaş yavaş çalmaya başladığı, yayılmacı Hitler faşizminin ayak seslerinin Avrupa'yı zangır zangır titrettiği yıllar... 30'lu yılların ikinci yarısıyla açıyor perdeyi "Paris Düşerken"; o günlerin politik gel-gitleri ve ihanetleriyle çalkalanan Fransa'sına doğrultuyor projektörünü İlya Ehrenburg. 1936 yılında Halk Cephesi'nin kurulmasından Paris'in Hitler rejimi tarafından işgaline, ayağa düşürülüşüne kadar geçen süreyi, tüm boyutlarıyla gözler önüne seriyor. İşgalcilere eklemlenmiş büyük burjuva  ve politik odaklar, cepheden gelen moral bozucu bozgun haberleri, ilerleyişi bir türlü durdurulamayan Nazi ordusu ve aynı ordunun Paris'e girişini gözyaşlarıyla karşılayan, gamalı haç ile bezenen Paris'i terk etmek zorunda kalan insanların trajedisi... Ve yurt savunması için örgütlenmeye çalışan, direniş ateşini bir teksir makinesi ve kağıtlarla yakmaya uğraşanlar... Tüm bu karmaşık unsurların eşliğinde, Paris'in dramı, gerçekci ve sürükleyici bir anlatımla yansıyor okuyucuya. 

"Paris Düşerken"'de dikkatimi çeken bir başka olgu da, öne çıkan, hikayenin kahramanı diyebileceğim bir karakterin ya da karakterlerin olmamasıydı. Roman boyunca bir görünüp bir kaybolan, birbirleriyle etkileşimi sınırlı olan bireyler, sınıfsal konumlanışlarıyla yerlerini alıyorlar sayfalarda. Yaşadıklari değişimler, verdikleri kararlar,  içinde bulundukları toplumsal koşullar ve üzerine bastıkları sınıfsal zeminin el verdiği ölçüde, izin verdiği kadar oluyor. Sosyalist gerçekci edebiyat akımının mensuplarından biri olan İlya Ehrenburg - bu akımın bir diğer önemli ismi de Gorki'dir - sınıfsal temelli bir bakış açısıyla yaklaşıyor Paris'in düşüşüne.

Evrensel Basım Yayın, 2010 (3. Basım)
İlya Ehrenburg
1891 - 1967

Hitler Paris'te


Nazi ordusunun 14 temmuz 1940'ta Paris'e girişini hıçkırıklarla karşılayan bir Parisli...
Kaynak: http://ww2today.com/the-germans-enter-paris

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails