5 Ağustos 2014 Salı

2015 Orhan Kemal Roman Ödülü için aday önerilerim

Taylan Kara'nın insanbu sitesinde yayımlanan yazısıdır.

2014 Orhan Kemal Roman Ödülü ve ödülün verilme gerekçesinden yola çıkarak saygıdeğer seçici kurula 2015 Orhan Kemal Roman Ödülü için üç aday öneriyorum.
Bilindiği gibi 2014 Orhan Kemal Roman Ödülü Hamdi Koç’un Çıplak ve Yalnız kitabına verildi. Seçici Kurul bu romanı, "tarımsal üretim atmosferindeki insan gerçekliğinin dönüştürülebileceğini, daha iyi bir dünya için yaşanan acılardan kurtulmanın mümkün olduğunu, Orhan Kemal'in dünya görüşüne yakın bir anlatımla bir dizi bilinmezle irdeleyen ve tarihe yaptığı göndermelerle evrensel vicdanı da hatırlatan yaklaşımıyla" ödüle değer görmüştü.
İlk adayım Ahmet Altan. 2015 Orhan Kemal Roman Ödülü Ahmet Altan’ın “En Son Oyun” romanına verilebilir.
Şöyle bir gerekçe çok uygun olurdu:
“Kadınsal tüketim atmosferinde insan gerçekliğinin çarpıtılabileceğini, daha iyi bir dünya için yaşanan acıları zerrece umursamayıp bir kalemle boktan bir dünya yaratılabileceğini, Orhan Kemal’in dünya görüşüyle alakasız bir anlatımla bir dizi erotik hikayeyle irdeleyen ve tarihe yaptığı göndermelerle Kenan Evren’sel vicdanı hatırlatan yaklaşımıyla” Ahmet Altan’ın "En Son Oyun" romanına verildi.   
İkinci adayım Elif Şafak’ın yazması muhtemel “The Forty-one Rules of Love: A Novel of Rumi (expanded version)” Aşk kitabının genişletilmiş basımıdır: Aşk 2. Aşk kitabı “The Forty Rules of Love” adıyla İngilizce olarak yazılmıştı. Elif Hanım’dan rica edilirse 5- 10 kural daha ekleyerek 400 sayfalık yeni bir tasavvuf kitabı daha yazabilir. Hatta 30 kupona aşkın geri kalan kurallarını da yazdığı “Aşk (full version)” kitabı da satılabilir. Alo Rumi hattı, “Aşk yazın 2424’e yollayın, aşkın yepyeni kuralları telefonunuza gelsin” SMS kampanyası gibi çok çeşitli “opsiyonlar” da uygulanabilir. Bunlar gibi birçok “edebi” seçenek var. Elif Hanım’ın bir yanı hep göçebe olduğu için bu tür “tasavvuf” ve “tasarruf” fırsatlarını kaçırmayacaktır. Gelelim ödül gerekçesine:
“İnsan gerçekliğinin duruma göre istenildiği gibi eğilip bükülebileceğini, daha yüksek bir satış rakamı için her türlü sansasyon ve reklam çalışmasının mümkün ve mübah olduğunu, Orhan Kemal’in dünya görüşünün zıddı oryantalist bir anlatımla, bir dizi bilinmezle irdeleyen ve tarihe yaptığı keyfi göndermelerle nasıl para kazanılabileceğini hiç unutturmayan yaklaşımıyla” Elif Şafak’ın Aşk 2 kitabının gri kapaklısına ödül verilmiştir. Olur ya seçici kuruldan birisi buna itiraz ederse kitabın pembe kapaklısı da diğer bir seçenek olarak kenarda durmalıdır. Gerekli durumda “göçebe gökkuşağı” diye bir kampanya açarak mavi, eflatun, bej, kırmızı kapaklı kitaplar da piyasaya sürülebilir.
Üçüncü adayım ülkemizin acılar çekmiş, büyük bedeller ödemiş muhalif sivri dilli yazarı Perihan Mağden’dir.
Onun için düşündüğüm gerekçe şöyle:
Diliyle iktidarı desteklerken hala muhalifmiş gibi yapılabileceğini, daha iyi bir dünya için devasa acılar yaşanırken hiçbir bedel ödemeden “muhalif” olmanın mümkün olduğunu, “neredeyse Türkçeye yakın” bir anlatımla ve bir dizi kukla karakterle irdeleyen ve hiçbir utanma belirtisi göstermeden hala kendini muhalif olarak sunabilen, Türkiye’de ne yaparsa yapsın rezil olmanın mümkün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatan yaklaşımıyla Perihan Mağden’e verilmiştir.
Saygıdeğer jüri üyelerine saygılarımla arz ederim.
Taylan Kara

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails