11 Şubat 2010 Perşembe

Erhan Bener - İlişkiler

Bir bellek yolculuğu "İlişkiler". Bir baltaya sap olamamış, alkol batağına saplanmış İhsan, uçkuruna düşkün, hariciyeci babası "Atmaca" Muzaffer Bey, artık babasıyla yaşamayan annesi Zehra Hanım, küçüklüğünden beri onulmaz bir aşkla tutulduğu kuzeni Hümeyra, yakın aile dostları, her dertlerine koşan İhsan Bey ve diğerleri... Hepsini teker teker ve birbirleriyle olan ilişkileriyle, geriye dönüşlerle zenginleştirerek anlatıyor Erhan Bener. Sayfalar ilerledikçe bu insanların mahrem tarihine girdiğinizi hissediyorsunuz ve sırlar açığa çıktıkça anlıyorsunuz ki kazandıkları, biriktirdikleri, bugüne getirdikleri hiçbir şey olmamış. Yitirilmiş hayatlardan başka tek bir şey kalmamış geriye. Size kalansa kekremsi bir tat sadece... Burukluk... 

Bir ailenin mahrem tarihine giriyorsunuz dedik. Görünen ilişkilerin ardına gizlenmiş "yasak" ilişkiler, bazen insanların yaşamlarını kökünden değiştiren derin kıskançlıklar, doyurulmamış tensel istekler, aile içi şiddet, cinsel taciz ve kötüye kullanma...  Polisiye bir roman olmasa da, o tür romanların gerilimli anlatımı eşliğinde dalıyorsunuz bütün bu sırlara. Geçmişte yasananları tahmin etmek zor değil. Satır aralarında topluyorsunuz ipuçlarını. Buna rağmen - akla uygun olsa da - benim için sürprizli bir sonla çözümleniveriyor bütün düğümler. 

Remzi Kitabevi, 2003

Erhan Bener
1929 - 2007

4 yorum:

 1. neden ihtiyacimiz olan sabir? cok mu yavas ilerliyor kitap?

  YanıtlaSil
 2. Evet, yavas ilerliyor. Bana göre gereksiz kimi detaylarin sabrimi zorladigi oldu. Nihayetinde sabirli davrandigim icin hic üzgün degilim.

  YanıtlaSil
 3. İlişkiler de kütüphanemden bana göz kırpıyor, annem okudu, sende oku dedi sadece. Zamanı geldiğinde okunacak mutlaka.

  YanıtlaSil
 4. Ben de okuyun derim. Erhan Bener'in "Arabalarim" isimli kitabini da merak ediyorum. Bir sonraki kitap siparisimin icinde olacak kendileri...

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails