16 Temmuz 2010 Cuma

Erhan Bener - Arabalarım

Hani şu beygir gücünden şasi numarasına, eski-yeni bütün arabaların en küçük parçalarına kadar her şeyi bilen, bütün yarışları sektirmeden takip eden rahatsıtipler vardır. Rahatsız demeyelim de tutkulu diyelim terbiyemizi takınıp. Arabalar en büyük aşklarıdır onların. 

Kullanmayı sevsem de bu anlamda bir araba sevdalısı olmadım hiçbir zaman. Zaten böylesine büyük bir bağlılığı günümüzün kolpa arabalarindan ziyade, Yeşilçam filmlerinden aşina olduğumuz geçmişin o kuğ görünümlü arabalarının hak ettiğini düşünürüm. Kitabın kapağındaki şu Opel Kapitan mesela... Bunu nostaljik ya da eski olan her şey güzeldir muhafazakarlığıyla söylemiyorum. Bakışuna, gerçekten zarif ve özel değil mi?

Kitabın ismine aldanıp, (eski) arabalar hakkında teknik bilgiler bulacağını umanlar fena halde yanılırlar. Zaten öbür türlü olsaydı, dakika dolmadan kapatırdım kitabın kapağını... Onlara tavsiyem, bu kitabi görseler bile fazla kurcalamadan araba magazinlerinin bulunduğu raflara yönelmeleri.

Erhan Bener, kimi zaman mecburiyetten kimi zaman da can sıkıntısından birçok kere arabasını değiştirmiş. Kitaptaki her bölüm, kronolojik sıraya göre kullandığı arabanın başlığını taşıyor. Ön koltukta olmasa bile, arabasına sizi de konuk edip, bol bol geziyorsunuz Bener ile. Kah bir Avrupa kentinde kah bir ülkemiz şehrinde buluyorsunuz kendinizi. Ve bir araba götürüyor sizi oraya. Bir insan bu kadar farklı arabayla bu kadar çok yer gezerse, hayat hikayesinin önemli karakterlerinden biri de arabalar oluyor haliyle. Kimi tatlı kimi de acı, bir sürü anı bırakıyor geride. Bazen arabasının performansı sayesinde ölümcül bir kazadan sıyrılıveriyor bazen de öyle bir anda tekliyor ki meret yarı yolda kalıveriyor insan. 

Sıcak, samimi bir dille yazılmış keyifli bir kitap. Arabanız sizi zor durumda bırakırsa yapılacaklar hakkında, satır aralarında gizli, Bener tavsiyeleri de cabası...


Remzi Kitabevi, 2003 (1. Basım)
Erhan Bener
1929 - 2007

2 yorum:

  1. Bir araba sevdası olarak kapaktaki opel kapitana hayran kaldım tabii ki. Erhan Bener'in İlişkiler isimli kitabı kütüphanemde ve sıra bekliyor. Bu kitabını da bilmiyordum, kesinlikle okuyacağım. Sizinle zevkimiz bir :) Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Opel Kapitan gibi bircok klasik arabasi olmus Erhan Bener'in. Mesela Ford Simca, Chevrolet Impala, Nova, vs. Hepsi de harikalar gercekten...

    Iliskiler'i okudum. Bir Ölü Deniz ve Sisli Yaz ile ilgili de güzel elestiriler okumustum. Bir de Bürokratlar var tabii sirada.

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails