30 Ocak 2011 Pazar

Oğuz Atay - Bir Bilim Adamının Romanı "Mustafa İnan"

TÜBİTAK'ın Bilim Adamı Yetiştirme Grubu'na ait bir proje kapsamında hayata geçmiş bir biyografik romandır bu. Ismarlamadır. İlk bakışta Oğuz Atay, romancı kimliği ve Mustafa İnan'ın iki sene kadar öğrencisi olması sebebiyle bu iş için biçilmiş kaftan gibi görünse de, ben bu biyografik roman işiyle kendisini yanyana getiremiyorum kafamda bir türlü. Ontolojik salvolarla dolu 4 kitabını okuduktan sonra, "Bir Bilim Adamının Romanı" eğreti görünüyor gözüme. Neden mi?

TÜBİTAK'ıısmarladığı bir kitap nasıl olur sizce? Ya da TÜBİTAK böyle bir kitap ısmarlarken yazarından ne bekler? Didaktik, yönlendirici, ulvi amaçlara hizmet eden bir kitap. Bilim Adamı Yetiştime Grubu'ndan bahsediyoruz. Mustafa İnan'ın bütün olumsuz yönlerini tıraşla, onu iyice sterilleştir, bir kahraman çıkar ortaya Oğuz Atay ki, gençlerimiz yanlış yola sapmasınlar. Aman ha! Bir de Mustafa İnan'ın eşi devreye girer. Yazdığı her satırı denetleyen Jale İnan, Oğuz Atay'ın kalıpların dışına çıkma denemelerini birer birer veto eder. 

Haliyle Oğuz Atay hemen kabul ettiği bu işi bırakmak ister bir süre sonra. Onun biyografi anlayışı bambaşkadıçünkü:

"Oğuz'un biyografi anlayışı, bir idol yaratmayı kesinlikle öngörmüyordu. Oğuz yalnız erdemlerin değil, kusurların da ortaya konması gerektiğini düşünüyordu. Gençlere örnek olunacaksa bu böyle yapılmalıydı. Mustafa İnan'ın merkezde olduğu bu kitapta, Türk bilim hayatının eleştirisini yapmak istiyordu Oğuz."

Keşke direnebilseydi... Ama, parasızlığın gözü kör olsun; bitirir kitabı. Sonuçta kendisinin ve haliyle okurunun da pek hoşnut olmadığı güdümlü bir metin çıkmıştır ortaya.

İletişim Yayınları, 2010 (31. Basım)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails