5 Nisan 2014 Cumartesi

Ahmet Büke - Kumrunun Gördüğü

"Güçlü bir el silkeledi beni sonra
Sanırım Tanrı'nın eliydi.
Sayamadım kaç ah döküldü dallarımdan. 
Binlerce yeşil gözü olan bir zeytin ağacı gibi, 
Çok şey görmüşüm gibi, 
Ve çok şey geçmiş gibi başımdan, 
Ah...dedim sonra 
Ah!"

Didem Madak - 'Ah'lar Ağacı şiirinden
Köprüde terk edilmiş bir araba ve içinden çıkan 4  - yazıyla dört - kelimelik bir intihar notu: "Çok acı var. Dayanamıyorum." Töre cinayetlerini araştırıyor ve üzerine yazıyormuş, Sabancı Üniversitesi öğretim görevlisi Dicle Koğacıoğlu. Ahmet Büke ona ithaf ettiği, yine intihar etmiş iki şairden (Nilgün Marmara ve İlhami Çiçek) alıntılarla başladığı ve "Kumrunun Gördüğü" ismini verdiği öykü kitabında, dört bir yanımızı sarmış toplumsal ve bireysel çok acılara, her silkelenişimizde dallarımızdan dökülüp oraya buraya savrulan 'ah'larımıza dokunuyor, onları hatırlıyor, hatırlatıyor. Bir kumru ürkekliğiyle...

''Sarı Rüya Defteri'' ile başlıyor öyküler ve kaybolan, sürekli hatırlamaya çalışan bir karakterle kesişiyor yolum. Neyin peşinde, nedir unuttuğu diye sorup dururken kendime, öykünün sonuna iliştirilen bir Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi ilacım oluyor. 19 Aralık 2000... Uzun bir açlık grevinden sonra hayata döndürülmüştür (!) karşımdaki. İleri derece beslenme yetersizliğine bağlı genel durum bozukluğuyla... Hemen ardından ''Şimdi Ölmüyorum'' geliyor. Açlık grevlerinin tam ortasındayımdır ve Veysel'in, yaşamla ölüm arasında gidip gelirken Yaşasın Hayat!, Yaşasın Hayat!, Yaşasın Hayat! diye bağırışı, sanrılar içinde hayata tutunuşu... Bir Ah! daha düşüyor kalpten kopup yere... Zaten yalnız hüznü yok mudur kalbi olanın?Ve ''Mahur Beste''... Ki beni en çok etkileyen öyküdür. İzmir'den İstanbul'a oğlunun acısı yüreğinde giden bir anne. Cumartesi'dir vardığı gün ve bir Cumartesi annesidir artık o.

Ahmet Büke öyküleriyle sadece hatırlatmıyor, 'Unutma!' da diyor aynı zamanda. Aklımızın bir köşesine kilitlediklerimizi, unutmak üzere terk ettiklerimizi, 'ah'larımızı gözümüzün içine tekrar sokuyor.

* İlhami Çiçek - Satranç Dersleri şiirinden, dizenin aslı ''Yalnız hüznü vardır kalbi olanın''dır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Memleket gerçekten koca bir ''Ah'lar Ağacı''... Aslında son yaşananlardan sonra, affınıza sığınarak, bok çukuru sıfatını daha çok hak ediyor. İktidarın, 12 yıl boyunca nasıl yürüttüğünü tahmin ettiğimiz akçeli işlerinin ve ilişkilerinin gözümüzün içine sokulduğu, muktedirin katledilen bir çocuğu ve ailesini tebaasına yuhalatırken, cuma (doğrusu cima olmalı) işlerinden sorumlu vekilinin koca halkı ölü sevici diye kendi tabanına muştuladığı, Haziran'dan, Gezi direnişinden sonra, hele hele ortaya çıkan yolsuzluklarla birlikte kokuşmadan gömülmesi farz olan bir cesetin hala seçim - buna seçim denebilirse - görebildiği ve bu yolla normalleşeceği sanılan bir ülke için 'Ah'lar Ağacı demek biraz hafif oluyor.

'Ah'ları unutma!' diyor ya Ahmet Büke... 

Can Yayınları, 2011 (2. Basım)

Ahmet Büke (1970 - )

3 yorum:

 1. Neden paylaşım yapmiyorsunuz artik , sizi yeni keşfettim ve çok da güzel kitaplar edindim :)

  YanıtlaSil
 2. Niçin paylaşım yapmiyorsunuz ? Yeni keşfetmiştim sizi ve birçok kitap edindim sayenizde

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim yorumunuz için.
  Yazmaya başlayacağım yeniden.

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails